Življenje, ah to življenje

Odgovarjajo: Mirjana Frankovič, transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj

FANT IMA PROBLEME IN KOMPLEKSE.

Default avatar
En dan se bom razpočla od jeze! Sprva sem bila žalostna,sedaj sem še jezna zraven. Z fantom sva skupaj 4 leta in pol,stara 25 in 26 let. Vsak še živi pri svojih doma,čeprav sem upala da boma šla na svoje. Res da je kriza z službami in v letih odkar sva skupaj nisem vedno delala,ampak ko sem sem se trudila varčevati. Fant pa gleda se mi zdi,samo na avte in kako ga bo čim bolj uredil. Ima otroka od prej, za njega ne plačuje,pravi da nima denarja,in da bo plačeval, ko bo imel denar. Razumem, da nima denarja, ker je trenutno brez službe, ima pa čas,da bi ga obiskoval, ampak ga ne. Vedno mu je izgovor to,kako sta se z otrokovo mamo skregala ko sta šla narazen. In mu rečem,da to niam veze, saj ne gre k njej,ampak k otroku,ampak ne gre. Gre nekajkrat letno.
Zelo rad govori o sebi in svojih prijateljih,ter kaj je delal in z kom,pa kako... Redko pa vpraša kako sem jaz kaj delala, ali sploh kaj o meni. Ko pride k meni začne mojim kar govoriti,da je pomagal sosedo delati prizidek in kako so ga delali,z kom, kaj je kdo rekel..... Staršev pa nikoli ne vpraša kako pa so oni kaj delali v službi. Enaka je njegova mama, vedno je kaj povedala samo o sebi, nekoli ni nič njega vprašala, niti kaj mu je zdravnik rekel,kako se je kje imel,kdaj pride domov iz diskoteke... Oče je umrl,ko je bil še zelo majhen. Živi še z starim starši, ki se nonstop prepirajo že od njegovega otroštva. Vedno je doma on vsega kriv kaj gre narobe, pogosto ga žalijo kako nič ne zna, pa kako vse naredi narobe. Imajo namreč kmetijo na kateri dela, vendar ta kmetija ne prinaša denarja, ampak samo delo. Večinoma dela samo on. Ima tudi neke dolge, ki še jih ni odplačal in ne vem kdaj jih misli. Pravi da čimprej že vsa leta kar sma skup,do sedaj še enega ni. Če mu "zagnjavim" pravi, da sem tečna in tega več ne zdrži, da bo odšel nekam v tujino delat in to hitro plačal,enako za otroka. Ko bi tu dobil službo se mi zdi,da bi jim same zahteve postavljal in jamral kako mu je bilo do zdaj hudo,šele potem bi njih poslušal. Ima triletno šolo. Sam ne hodi gledat oglasov za zaposlitev, zato jih jaz namesto njega!!! In ko mu povem za primerno delo, reče da mu zdaj ni za poklicat, ali da bo enkrat nesel prošnjo. Potem je ne nese in reče zakaj mu nisem še rekla ali kar nekaj jamra. Ampak je drugače delaven,doma rad dela. Ampak ko je nekaj delal pri meni in mu je moja mama ponudila denar, ga je vzel. To me je razjezilo. Res nima občutka sramu. Samo o sebi govori,kot da je edini na svetu in o svojih kolegih,kaj je kateri rekel,kje se je kateri napil,kaj dela kateri.... Ko bi mi o otroku toliko govoril. Sem šla pred eno firmo zraven njega,ko je imel razgovor in je zunaj stalo več ljudi, ki so tudi čakala na službo. In se je z enim malo zapletel v pogovor in mu kar začel, poglej onega le kako bo on delal kakšen je, pa oni črni, pa kaki je oni... Kar žalil jih je in gledal,ter se delal frajerja, da se je sam boljše počutil.saj je očitno tako nesamozavesten, da ne morem verjeti. Vsa ta leta sem upala, da si boma ustvarula skupno življenje, sedaj pa res več ne vem. Je drugače dober in prijazen,ampak tega imam dovolj. Pa še smili se mi. Sicer se meni res smili vse kar leze po tem svetu in sem si tudi sama kriva tega. Mama se nikoli ni brigala za njega, moral je samo delati. Ni poznal domače ljubezni ali topline. In sedaj je on takšen dalje. Ne do mene, ampak do svojega otroka. In ne razumem zakaj vedno z temi dolgi odlaša. Jaz bi drek jedla, če bi imela takšen minus na računu. On pa si kar izbira službo,to ni ok,ono ni ok,premala plača. Je delal en čas in mu je bilo všeč,sedaj pa spet enak dalje. Ne razume da otrok rabi toplino očeta ali materialne zadeve. Potem reče od česa pa bom jaz živel ali pa tudi jaz nisem imel očeta pa sem preživel. Želi me tudi komandirati za brezveze stvari. Ne vedno, občasno pa. Če kaj kuham in ne poznam recepta na pamet kar naprej ponavlja kako si tega ne zapomnim. On doma pogosto kuha za vso družino. V teh letih kar sma skupaj ni naredil nič!!!! Počutim se kot njegova mama, kot da imam odraslega otroka. Če kaj rečem mu njagim in če se res razjezim se tri dni ne pogovarja z mano in reče da bo šel v tujino delat, potem pa je spet vse ok. Govori mi kaj mu za nazaj govorim, naj že neham. Ja če pa nisi nič naredil,da bi se kaj spremenilo. Ima tako navado da če kam gre in koga spozna sedi bolj na široko in da roka za vrat,tako da ima komolce v zrak. KAJ TO POMENI?? TO DELA SKORAJ VEDNO. Kot da nekomu kaže sprejmite me ali kaj. Nimam pojma. Je že sam zase rekel da nima veliko v glavi in da ni pameten, kod da se ne ceni. Če smo v družbi in imamo kako debato ali karkoli vedno potegne z drugimi, nikoli z mano. Tako je potegnil z drugimi, čes kaj si mislim, da sem si nabavila dva psa, češ koliko dela, pa kaj mislim... prej sam tega meni nikoli ni rekel,tam pa se je strinjal z njim. Enako je njegov prijatelj nonstop objavljal njegove slike, brez dovoljenja, slikal nas je na zabavah in podobno. Jaz sem se želela imeti lepo,brez da bi potem kdo kazal slike vsem na fb in sem to tudi povedala in zahtevala da jih odstrani. Potem se je jezil name kaka sem in da se je zaradi mene skregal z prijateljem,ker tega ni hotel narediti,pa kaj sem tako tečna... Ne vem več kaj naj. Enkrat je rekel da si nikoli v življenju ne bi vzel kredita, da je brezveze nekaj zidat,če lahko živiš pri starših in njim zraven daješ za stroške, da je najboljše da so vsi v enem gospodinjstvu...Mi pa smo podedovali večjo hišo, in bi se starši preselili spodaj, midva pa zgoraj. Ampak kakšno bo življenje z njim? Bo še vedno videl samo sebe in svoje prijatelej o katerih tako rad govori. Se bo potem spremenil,če se zdaj ni? Pravi da se hoče, ampak naredi za to pa ne nič.
Default avatar
Prav žal mi je zate, ker deluješ zelo uredu oseba. Težko, da se bo kaj spremenil, tudi ko bosta na svojem...lp
Default avatar
Pozdrav,
deluješ zrelo, razmišljaš o prihodnosti, o njegovem otroku...
Žal ti lahko svetujem samo, da pojdi stran! Nimata še svojega gospodinjstva, otrok in vseh odraslih odgovornosti, ki jih to za sabo potegne.Boljše po mojem ne bo, vedno bo bežal od odgovornosti. Pa še sam vase je zagledan - samo jaz, jaz, jaz .... Imam nekoga podobnega doma in mi je vsak dan huje. Želim ti vse dobro, drži se.
Default avatar
punca pamet v glavo sama mam istega priajatelja in je res tema od človeka ,tako ,da če si pametna si pošči rajš drugega ,moški se ne spremenijo ,z let se pa vse še stopnjuje ,tako ,da bo s časom še huje.enostavno ga postavi pred dejstvo.............odoločitev je pa seveeda tvoja
Default avatar
VZORCI IN OTROŠTVA je napisal/a:
Če biše prekrižal noge, bi ta poza pomenila 'mislim, da sem pametnejši od vas', takole pa najbrž tudi nekaj podobnega.

Punca, najprej razčisti sama pri sebi, kaj si želiš od zveze. Če si želiš nekoga, s katerim bi bila enakovredna partnerja, ki bi bil odgovoren do denarja, ki bi si poiskal službo in jo našel, ki bi bil odgovoren do svojega otroka, ki bi v družbi potegnil s tabo, ki bi te podpiral, se zanimal zate in za tvoje počutje, potem tega pusti in si poišči enega takega fanta.

Če pa si želiš nekoga, za katerega boš ves čas skrbela, mu iskala službo, ga boš prisiljena prepričevati, naj plačuje za otroka, naj vrne dolgove, mu dovoljevala, da si na tebi fila ego in če si mazohistične narave, potem pač ostani tem.
Default avatar
Opisuješ bivšega ob moje kolegice. Po 15 letih z njim končno diha, on pa živi od deleža hiše, ki mu ga je izplačala - in h kateri ni prispeval skoraj nič. Ko mu bo zmanjkalo... se bo preselil k drugi- Mislim, da se je ravnokar.

Poskrbi zase. Če bo želel bit s tabo (v tvojem stanovanju), bo prispeval za stroške in bivanje. Drugače lahko pride na obisk na čaj. Mogoče je še čas, da se spametuje. Če mu boste vsi popuščali in mu k riti nosili, se mu ne bo treba.
Default avatar
VZORCI IN OTROŠTVA je napisal/a:
Sem do tu prebrala, potem pa nehala brat, ker se mi ne zdi več potrebno. Takšna stvar bi bila za mene deal-breaker.
Razen če bi ti tudi rada enkrat sama preživljala otroke, ker on pač ne bo imel denarja.
Default avatar
Po prebranem bi svetovala le: čim dalj od njega. Ne spoštuje matere svojega otroka, ne plačuje za otroka, še huje se zanj niti ne zmeni. Ne spoštuje tebe, raje se s svojimi prijatelji zaroti proti tebi. Ne zna živeti po svojih zmožnostih, dolguje denar in od tebe pričakuje, da boš skrbela za njegovo kakovost življenja, ga opominjala.
Verjamem da ga imaš rada in da mu želiš dati priložnost, ampak prosim te nikar ne naredi česa nepopravljivega (zanosi ali se z njim spusti v lastništvo ali gradnjo) Načrt, da živiš pri svojih v zgornjem stanovanju je super. Poskrbi za to, da bosta dala enakovreden delež (spravi vse račune in naj bodo na ime tistega, ki jih je plačal), dvomim sicer, da bo tvoj kaj hotel prispevati, ker ima doma kmetijo. ali bo hodil k tebi samo na servis ali pa te bo hotel spraviti živeti na kmetijo.
Že zdaj te kritizira, govori 'kako si tega ne zapomniš'? In ti imaš še pomisleke? Bolje ne bo, žal mi je, da sem tako direktna - ampak očitno je on vajen skrbeti zase in samo zase in še tega ne počne dobro.
Nič ni narobe, če si v življenju pustiš prostor zanj ampak nadaljuj pa tako, da bo najbolje zate. Mal pobrskaj po MONu je polno žalostnih zgodb žensk, ki so same za vse, finančno, logistično, čustveno. Njihovi dedci se pa še naprej vedejo, kot da so samski najstniki - je to prihodnost, ki jo želiš?
Default avatar
kot ostale mislim, da je najbolje, da to poglavje svojega življenja zaključiš in greš dalje.

če pogledaš imaš srečo, nimaš z njim nobene skupne lastnine in ne otroka, samo čao rečeš in obrneš stran v svojem življenju. Verjemi, tako bo najbolje.
Default avatar
Samo stran pojdi, čeprav bo težko ker si se ga navadika ljubezni pa v tej vezi ni vsaj z njegove strani. Sicer ne obsojam ker ne poznam situacije, vendar že to ti da misliti, da se za svojega sina ne potrudi in ne plačuje oziroma ga ne obiskuje. Pa služba, pa......ne mislim, da to ni človek za užent ker nikoli ne bo prevzel odgovornosti in boš vedno za vse sama. (še scuzal ti bo ves denar) a ti je treba tega?
Default avatar
Šus u guz.
Default avatar
Tudi jaz, kot moški, pravim enako:
Kravica Katka je napisal/a:
to ni dec, ampak nezrel dojenček, ki ima pač nekaj več let. Mogoče bo sicer kdaj odrasel - ampak do tam pelje iz njegove pozicije dolga in težka pot, ki ti je ne svetujem.
Default avatar
pa ne se tolk obremenjevat kaj on dela, misli, kaj govori.
važna si samo ti. moraš imeti rada sebe, vedeti kaj TI hočeš, in delati v to smer, da se ti uresniči.
si kdaj razmišljala, da bi sama šla na kako terapijo. da bi tam skupaj ugotovili, zakaj se ne moreš ločit od njega, kaj te veže naj, da se naučiš biti trdna.

oglasi se na centru MIR v mb npr. so eni najbolj dostopnih na štajerskem, cenovno in termin hitro dobiš.
Default avatar
Pravzaprav so ti že vse napisali.. tako moški kot ženske. Tu ni skupne prihodnosti, tako da samo beži. Če te te stvari motijo zdaj v mladosti in po štirih skupnih letih, kaj bo šele čez 10, 15, 20 let. Dedci se v glavnem ne spremenijo, vsaj tako zelo ne, da bi bilo bistveno drugače. Končala boš tako, da boš z (morebitnimi) otroci doma za vse sama, on bo delal pri svojih na kmetiji in se pojavil samo zvečer "na servis" ali še to ne, če ga bo kateri od kolegov zvabil v oštarijo. Pozabi... tu ni zgodbe, žal.
Default avatar
Tud js ti svetujem, da pojdi, dokler nimata nic skupnega... beda, zalost, da pri 26ih nimajo nic v glavi :( Ne glede na preteklost....
Default avatar
Ne razumem kako je lahko takšen. Mama ga je zanemarjala, nikoli se ni ukvarjala z njim ali se sploh zanimala za njega. Od majhnega je moral delati kot odrasel, za to ni bil pohvaljen le grajan kako je narobe naredil. Ampak potem mi je enkrat rekel tako nekam veselo ali čudno, moja mama bi zame vse naredla, pa sva se nekaj drugega pogovarjala, ne kaj so starši pripravljeni narediti za otroke. Naredi ji vse kar mu reče,čeprav se včasih zelo skregata. Ampak če mu bo rekla pripelji mi to in to bo takoj. Zakaj še ni tako pozoren do lasnega otroka? Mislim da ga doma precej izkoriščajo. Pogosto razlaga o svojih prijateljih, če spozna kakšnega človeka mu kar govori kaj je delal ali o svojem avtu. Če pa vidi mlajšega urejenega moškega dobi nek napad ljubusumna, kar gleda za njim pa mi pravi kakšen je, kaj se dela frajerja, v gostilni bi se prvi skril pri pretepu, pa kakšen je.... . Za otroka se mu zdi dovolj, da če bi že plačeval da bi dal 50 ali 60 eu. Ne razumem kako ne gre naprej, ker v teh letih še je vedno na istem mestu. Večkrat se razjezi name in mi govori spet si najbolj pametna, spet si pametna... Pa da če bi želel bi takoj drugo dobil. Za nazaj mu nič ne smem rečti, ker je potem jezen, da bi dobil službo se ne pobriga toliko da bi šel oglase gledat, če kaj rečem o otroki sem spet tečna, pravi da bo plačeval a otrok ga ne zanima, govori o sebi ali svojih prijateljih, o otroku nikoli. Ne briga ga njegova vzgoja, kaj rad je... Če že pride k njemu pa njegovi materi govori o sebi, pa tudi njenim prijateljem češ kaki frajer kje, kaj je delal. Meni to ni več niti malo zrelo in me tako odbija. Počutim se kot njegova mama, ker mu težim. Kako je lahko človek že leta na enem mestu in se ne premakne! Ko ga je moja mama enkrat prosila za pomoč je hotel še kolege zraven poklicati,da bodo to delali, in pametovati kako in kaj. Pa okrog je govoril kako je bil takoj domač pri nas in da lahko v kuhinji vzame kar želi, pa če spozna novega soseda tudi takoj govori kako se razumejo pa kako lahko pri njih gre kar noter sam od sebe in podobno. Mene komandira za malenkosti in mi govori da njemu in drugim pogoje postavljam, ampak to ni res. Moja mama ima hudega mačka in ga većkrat malo "jezim" tako da ga imam v roki on pa se repenči. In mi je pred vsemi začel naj ga pustim,pa kaj ga jezim, pa naj takoj neham in to večkrat. Sam pa ga je naslednjič enako jezil.
Default avatar
Saj ne vem kdo se mi tu zdi bolj čuden, ti ali on. Pa kako si lahko dovoliš da nekdo tako dela s tabo? Res si brez samozavesti in to obš morala urediti čim prej, saj bo drugače vedno vsak ki bo želel tako delal s tabo.
Default avatar
Znebi se ga. Pojdi, kakor te noge nesejo stran od njega.
Taki kot je ta tip, se nikoli ne popravijo, zato ker se nočejo. Kot dela s svojim otrokom bo tudi nekoč s tistim, ki ga bo imel s teboj. In nikakor ti na kraj pameti naj ne pade da bi z njim imela otroka.
Ne veži se na neodgovornega človeka, ker bo vzorec vedenja/odnosov ponovil s teboj.
Lep pozdrav in vse dobro.
Default avatar
Tvoj fant je nezre, nedosrasel, čustveno nestabilen, brez privzgojenih vrednot... Poslušaj me, BEŽI, KOLIKOR TE NOGE NESEJO! Nikoli ne bo boljše.
Default avatar
Tudi, če greš stran od njega, bo naslednji isti, če ne boš spoznala, kaj je bilo tisto, kar te na njem privlači in zakaj si sploh z njim.

Zato se ne ukvarjaj toliko s tem kakšen je on, ampak s tem kdo si ti.
Najprej si bila žalostna, zdaj si jezna...Kar pomeni, da še vedno pričakuješ od njega, da se bo spremenil. Ti zapolnil notranjo praznino...A ti je ne zmore, ker je sam isti.

Moderatorji

Mirjana Frankovič , transkacijski analitik - psihoterapevtka, doktorandka SFU Dunaj
MirjanaFrankovic E-posvet